پوستر جشنواره بیطار

پوستر نخستین جشنواره ملی فیلم و عکس بیطار با حضور مدیران سازمان دامپزشکی کشور رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، پوستر نخستین جشنواره ملی فیلم و عکس بیطار عصر روز گذشته ۲۱ شهریورماه طی مراسمی با حضور جمعی از هنرمندان، سینماگران و مدیران سازمان دامپزشکی کشور رونمایی شد.

این مراسم با حضور مهدی خلج رییس سازمان دامپزشکی کشور، محمدرضا اصلانی رییس هیات داوران بخش فیلم، علیرضا کریمی صارمی رییس هیات داوران بخش عکس، ناصر باکیده دبیر جشنواره و جمعی از سینماگران و مدیران و کارشناسان سازمان دامپزشکی کشور بر گزار شد.

در این مراسم خلج ضمن قدردانی از جامعه هنری به دلیل استقبال از این جشنواره اظهار امیدواری کرد که برگزاری این جشنواره بتواند در تحقق اهداف اجتماعی سازمان دامپزشکی کشور موثر بوده و به تقویت نظام سلامت کشور کمک کند.

رییس سازمان دامپزشکی کشور ادامه داد: تاکنون به مقوله رشد صنایع مرتبط با دامپزشکی در سینما نگاه زیادی نشده و امیدواریم برگزاری جشنواره گامی در راه اعتلای این صنعت باشد و باعث تغییر نگرش شود.

پوستر جشنواره فیلم و عکس بیطار توسط محمد علی فاموری از گرافیست‌های جوان کشور طراحی شده است.

طراح پوستر این جشنواره در این مراسم طی سخنانی درباره شاخصه‌های پوستر عنوان کرد: همان طور که نام جشنواره بیطار به معنای کهن دامپزشک مورد استفاده قرار گرفته است برای طراحی این پوستر  با محوریت توجه به حیوان و ریشه‌های آن در فرهنگ بومی از اولین و کهن‌ترین عنصر پویانمایی کشف شده جهان در شهر سوخته شوش استفاده کردیم که اشاره به توجه اجداد ما به این بحث داشته است. هنرمند نقاشی که جام سفالین را بوم نقاشی خود قرار داده، توانسته‌ است در هزاره سوم پیش از میلاد در ۵ حرکت، بزی را طراحی کند که به سمت درخت حرکت و از برگ آن تغذیه می‌کند. از این جام برای نوشیدن استفاده می‌شد و ارتفاع آن ۱۰سانتی‌متر و دهانه آن ۸ سانتی متر قطر دارد و روی یک پایه استوار شده است.

وی ادامه داد: تاکنون در دوره‌های پیش از تاریخ چنین تصاویری دیده نشده و برای اولین بار این تصویر در شهر سوخته پیدا شده است. تحقیقات نشان داده که این نقش، قدیمی‌ترین ایده هنرمندان باستان برای ارایه تصویر متحرک و به تعبیر امروزی انیمیشن است.

فایموری در پایان بیان کرد: استفاده از موارد منقوش بر این سفالینه در پوستر بیان‌گر تلاش برای نمادسازی فرهنگی در عرصه دامپزشکی با توجه به ظرفیت‌های بومی خودمان است.

نخستین جشنواره فیلم و عکس بیطار ۱۴ تا ۱۷ مهر به دبیری ناصر باکیده در تهران و همزمان در چند استان کشور برگزار می‌شود.

http://www.mehrnews.com/

...

..

...

.

.

..